forex trading logo

Start
Agregaty Uprawowe

Zastosowanie agregatów uprawowych w rolnictwie polowym

Uprawa roli to pojęcie znane wszystkim rolnikom. Ludzie miejscowi, którzy nie mają zielonego pojęcia o rolnictwie bardzo często naśmiewają się tak zwanego sezonu „sadzonek” czy "siewu" bo nie są świadomi że Polskie rolnictwo jest wysoce dotowane przez UE i teraz można kupić tanio maszyny rolnicze które usprawniają gospodarstwo i pomnażają dochód rolnika.

Należą oni jednak do grupy, która nie potrafi docenić naprawdę trudnej pracy jakim bez wątpienia sezon sadzenia roślin uprawnych rolników. Pamiętam jak dziś, kiedy to wracając ze szkoły, szybko przebierałem swoje szkolne ubranie i pędziłem z babcią do pola, sadzić ziemniaki. Stąd wiem jak duży jest to wysiłek. Pamiętam jak dzisiaj kiedy pierwszy raz zobaczyłem maszynę z dziedziny agregaty uprawowe, zapewne żaden miejscowy inteligent nie ma pojęcia co to za urządzenie. Otóż jest to maszyna która idealnie rozdrabnia i spulchnia rolę (glebę). Doskonałym przykładem może być jeden hektar pola. Czy ktoś z nas wyobraża sobie ręcznie przygotować glebę pod uprawę roślin? Raczej jest to zadanie trudne do wykonania. Natomiast agregaty uprawowe są w stanie zrobić to idealnie, w dodatku z o niebo lepszą precyzją i dokładność niż człowiek. Połączenie takich maszyn jak kultywator, brona i glebogryzarka sprawia, iż agregat uprawowy to maszyna w pełni uniwersalna, która nie ogranicza się do jednego typu wykonywanych czynności. Warto również wiedzieć, iż agregaty dzielimy na: przedsiewne, uprawno-siewne oraz pożniwne. Każdy z nich ma określone funkcje. Przykładowo agregat bierny jest wyposażony w kilka rzędów zębów, które są przymocowane do ramy co sprawia, iż idealnie nadają się do przedsiewnego doprawia gleb po orce. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wszystkim rolnikom udanych plonów.

Fragment listu od naszego czytelnika "Mariusz Mariuszek"

Rodzaje upraw od lat ewoluowały. Wraz ze zmianami w zakresie sprzętu, także maszyny używane do upraw były zmieniane. Nowoczesny rolnik posiada sprzęt odpowiedni do każdego rodzaju uprawy. Jednak im więcej jest maszyn, tym bardziej człowiek dąży do optymalizacji ich. Od zawsze ciągnęła nas idea 2w1 i im podobne. Dzięki temu powstały agregaty talerzowe. Dawniej stosowano trzy osobne maszyny. Po pierwsze była to brona talerzowa, która to miała wstępnie przygotować ściernisko i poprzecinać nieco ziemię i pozostałą słomę. Następnie używano kultywatora ścierniskowego, aby przekopać nieco ziemię i ją spulchnić. Agregat talerzowy zastępuje nawet trzy maszyny, a to już spory sukces. Maszyny te to brona talerzowa, agregat uprawowo-siewny i agregat ścierniskowy, czy popularny gruber. Jak łatwo policzyć, wystarczy przejechać przez pole tylko raz. W starym systemie było to co najmniej trzy razy. Oszczędność paliwa jest kolosalna. Ponadto mniej zużywa się ciągnik i jego podzespoły, to kolejny atut finansowy. No i przede wszystkim, musimy kupić tylko agregat talerzowy a nie tak, jak to miało miejsce wcześniej, trzy maszyny (przykładem jest agregat Grano System - jest to agregat uprawowo siewny talerzy nazywany 3w1). Tutaj naprawdę zyska nasz portfel i będzie to ogromna korzyść. Ziemia uprawiona za pomocą takiego agregatu rodzi bardzo dobrze i w niczym nie ustępuje tej uprawianej za pomocą kilku maszyn. Wszystko to jest możliwe dzięki setkom godzin obliczeń i dobierania odpowiednich kształtów poszczególnych podzespołów. Jak widać nauka także tutaj idzie w parze z rolnictwem. Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia.

Materiał z internetu o tytule: "AGREGATY ROLNICZE"

 


Maszyny Rolnicze. XHTML and CSS.
stat4u